Отровите са открити в продуктите на 4 компании, след разследване на комисия към американския Конгрес
ГЛАСЪТ НА БЪЛГАРИЯ
Четири водещи компании в производството на бебешки храни са продавали пюрета, в които има високи нива на арсен, олово, живак и кадмий, съобщи Си Ен Ен, цитирайки разследване на комисия към американския Конгрес. Според разследването, производителите знаели за високите нива на химикалите. Арсен, олово, живак и кадмий са в списъка на Световната здравна организация за 10-те химикала, опасни
за детското здраве. И четирите химикала се срещат в естествено състояние в почвата, но има дадени региони по света, където концентрацията им е значително повисока заради използването на пестициди и индустриалното замърсяване. Всички тежки метали са свързани с повисок риск от рак и хронични заболявания.
Развитието на бебетата е от съществено значение, а високите нива на тежки метали може да доведе до мозъчни увреждания, сочат данните на СЗО. Американската администрация за храните и лекарствата няма минимални стойности за тежки метали за повечето бебешки храни. Агенцията е определила стандарт от 100 части на милиард за неорганичен арсен, но само за детските оризови храни, но дори това ниво е значително повисоко, отколкото трябва, смятат експерти. За сравнение – максималните нива за неорганичен арсен за бутилирана вода е 10 части на милиард.
Вътрешно тестване на храните, направено от компаниите „Гербер“, „Бийчнът нютришън къмпъни“, „Нърчър Инк.“ и „Хаин селестиал инк.“ показва нива на тежките метали значително над допустимите стойности в сравнение с тези за бутилираната вода.
Съставките на бебешките храни за конкретни продукти съдържат до 91 пъти повисоки нива на неорганичен арсен, до 117 пъти повисоки нива на олово и до 69 пъти – на кадмий. За живака стойностите са пет пъти над допустимото, в сравнение с бутилираната вода. Въпреки тези стойности, компаниите одобрили бебешките храни за продажба. Комисията установява също, че няма значение дали храната е маркирана като органична или не – нивата на вредни химикали са едни и същи са всички разновидности.
Други три компании за бебешки храни също са били част от разследването на комисията, но не са съдействали. Става въпрос за „Спраут органик фуудс“, „Уолмарт“ и „Кемпбъл сууп“. „Отказът им да съдействат може би крие наличието на още по-високи нива на токсични тежки метали в бебешките им храни, дори по-високи от тези на конкурентите им“, пише в доклада.