Или „Не съм от тях, как’ Сийке!“
Иван ВЕЛЧЕВ
Няма да обсъждам това, което се случи за пореден път в парламента в петък, това е друга тема. Но и на 27. януари от всички групи повтаряха като папагали нещо, което се повтаря вече повече от 30 години. И това не е само от обикновени депутати, но и от юристи, в т.ч. и уж печени юристи, преподаватели. Всички те заявяват, че еди-кога си тяхната партия не е управлявала! ГЕРБ заявиха, че през последните две години
те не са управлявали и затова в България са се случили всички беди на света!
БСП също се направиха на светци, че през последните 12 години не са били в управлението!
Ако питате ДПС, те априори никога не са били в управлението!
Тогава възниква въпросът: а кой ни е управлявал досега?
Елементарните партийни отговори са, че това е било само когато те са имали правителство и мнозинство в парламента.
А дали е така?
Съгласно Конституцията, България е РЕПУБЛИКА С ПАРЛАМЕНТАРНО УПРАВЛЕНИЕ!
Преведено на български това означава, че всеки който е в парламента, участва в УПРАВЛЕНИЕТО на държавата!
А държавата се управлява чрез закони!
Знам какво ще ми отговорят хората, на които им е изгодно другото. Но нека да разсъждаваме. Няма да анализирим подробно функцията „управление”, още повече че съм и преподавал тази материя. Хайде сега да видим с какво точно се занимават депутатите и отделните партийни групи, независимо дали са мнозинство или в опозиция.
На първо място, парламентът е основният ЗАКОНОДАТЕЛЕН ОРГАН! Съгласно конституцията, законопроекти може да внасят не само правителството, но и депутатите! Това право го имат само те, но не и ние, обикновените граждани! Нещо повече, гражданите нямат право да внасят въпроси за обсъждане в местните общински съвети!
Има ли закони, внесени от депутати от опозицията? Има, разбира се, и ще има! Е, как така не участвате в управлението, а внасяте законопроекти?
Парламентът приема законите с обикновено мнозинство от присъстващите депутати. Има ли закони, които са приети и от опозицията? Има, разбира се, и ще има! Ето, в последните си дни сегашният парламент прие изменения в НПК, с гласовете на почти всички партии!
Има ли закони, които не са приети от парламента, благодарение на опозицията? Има, разбира се! Но това означава, че опозицията не е позволила да се приемат закони, които биха уреждали по друг начин нашите отношения! А това си е чисто управление!
Въздържането от действие също е действие!
Правителството и премиерът не се избират на избори, а от НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ! Има случаи, когато депутати от опозицията са гласували за чужд кабинет и премиер! Но ако ги слушаш, те не са участвали в управлението!
Всеки петък в парламента се провежда т.нар. парламентарен контрол върху изпълнителната власт, който е публичен, предава се по ТВ! Огромната част от въпросите се задават именно от опозицията!
Контролът е една от функциите на управлението!
Всяка парламентарна група има право да прави декларации и обръщения! Всяка, в т.ч. и опозиционните!
Всяка група може и участва в различни международни прояви и може да привлича и международното мнение за своя кауза!
Минимум 48 депутати имат право да сезират Конституционния съд за различни нарушения в приети закони. Нещо, което също не е позволено на нас, обикновените граждани!
А как става заплащането на депутатите и въобще на партиите? Заплатата на депутатите няма нищо общо с това, дали са от мнозинството или от опозицията! Всяка партия, независимо дали е в мнозинство или не, получава държавна субсидия в размер на 8 лева на глас!
Е, как така получаваш пари за управление,
а не си участвал в управлението?
Всекидневно слушаме декларации от парламентарни партии и депутати, как нямало да допуснат това или онова! Е, как така не си в управлението, а ще променяш решения?
И така, да обобщя:
1. Всички 240 депутати и техните партии, заедно и поотделно, участват в УПРАВЛЕНИЕТО на държавата!
Всичко друго е шменти-капели и опит за бягане от отговорност!
2. Ако някой твърди друго, да ми каже: защо всеки иска да влезе в парламента? Може би за да НЕ управлява?!
Както казва народът – баламите свършиха!