Диан Костов бе селектиран и за Световно биенале на съвременното изкуство във Флоренция
ГЛАСЪТ НА СТАРА ЗАГОРА
Добрата новина – старозагорският зограф Диан Костов спечели наградата на нюйоркската галерия „People & Paintings“! Българинът стана лауреат на Международната изложба-конкурс, посветена на представата ни за Бог и нашия трансцендентен свят със своята новаторска творба „Who are you?“ /Кой си ти/. Диан е изучавал иконография във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“,
понастоящем работи основно като зограф в софийския манастир „Св. Мина“. Малко информация от „кухнята“ на твореца – наградената му творба е част от инсталацията „Кой си ти“, с която Диан бе селектиран измежду стотици кандидати за участие в 12-ото Световно биенале на съвременното изкуство във Флоренция през 2019. В инсталацията на старозагорския зограф си дават интерактивна и нестандартна среща източноправославната художествена традиция със западната християнска култура. Художникът трансформира библейски трактовки и общочовешки истини, композира ги като символичен иконостас от образни решения. Зографът отправя към зрителите най-значимите въпроси на общочовешкото развитие.
Как се чувства един художник в рамките на класическото образование по иконопис? Канонът пречи ли на въображението на твореца, или му помага?
„Канонът дава насоката. – отговаря Диан Костов. - Канонът казва: Христос ще го нарисуваш с дълга коса и брада, а не като тийнейджър например. Мисля, че той не пречи на въображението, даже в някаква насока помага. Защото, когато искаш да направиш нещо по-различно, а не просто копие на иконата, трябва да търсиш начин хем да изразиш своето, хем да се съобразиш с канона. Ако няма канон, всеки ще рисува каквото му хрумне. „Иконите“ на Светлин Русев в църквата на баба Ванга са пример какво се случва, ако няма канон. Нешка Робева като Архангел Михаил. Глави, високи по два метра. Като че ли 2000 години хората не са се сетили да направят такова нещо! Не, сетили са се, но то не стои добре, не отговаря на предназначението си. Пет години съм учил богословие и иконография. Знам много добре какво е канон, какво не и се ядосвам, когато някой ми каже, че нещо не е канонично, просто защото не е виждал това нещо другаде. Преди Андрей Рубльов да направи знаменитата „Света Троица“, също никой не е виждал такова нещо. Той я е измислил…“