Няма общ „славянски език“. Българският е най-старият писмен език сред славянската общност
Ана КОЧЕВА
Имам не просто удоволствието, а отговорността да съм един от съавторите в най-новото издание на БАН - „Българските азбуки“. Няма по-подходящ момент за появата на тази книга! Разбира се, първият аргумент е собственонаучен – известно е, че поради екстралингвистични причини в някои кръгове се лансира идеята за абстрактен общ език на „старите славяни“ или на „южните славяни“, има
терминологична пъстрота около името му, свързана с различни традиции и школи, НО българската народностна същност на този най-стар писмено зарегистриран славянски език е безспорна.
Има и аргумент, свързан с факта, че в една близкородствена нам държава се опитват да преместват границата на създаване на официалния си език от ХХ век (1945 г.) до ІХ в. (Кирило-Методиевата кодификация).
„Българските азбуки“ предлага огромна лингвистична и историческа научна информация; ясна, логична, достъпна. Всеки може да я прочете и разбере, в това число и новите властополучатели, които направиха заявка, че ще разплитат българо-северномакедонския възел по новому. Искрено се надявам да не съсекат (подобно на Александър Велики Гордиевия възел) българските въжделения за отстояване на националното достойнство. И на научната истина! Нямам против да го правят дипломатично, тъй рече евентуалният следващ премиер. Дипломацията, според Джонатан Лин, била въпрос на оцеляване в следващия век, пък политиката - въпрос на оцеляване до следващия петък.
------------------------------------
Проф. д-р Ана Кочева работи в Института за български език към БАН